Oto dlaczego warto rozważyć zakup ETF QQQ

17 lutego 2021

QQQ ETF to dla inwestorów świetny sposób na zdobycie ekspozycji na technologię mega-cap

[Uwaga redaktora: ten artykuł został zaktualizowany 24 kwietnia 2020 r. W celu poprawienia nazwy funduszu.]

Invesco QQQ ETF (NASDAQ: QQQ ) ma miejsce w portfelu każdego inwestora. Czemu? Ponieważ zapewnia dużą ekspozycję na jedne z największych trendów technologicznych.

Posiadanie pojedynczych akcji ma oczywiste korzyści. Każdy chce być tym, który trafi 10-bagger w Netflix (NASDAQ: NFLX ) i na zawsze zmieni trajektorię swojego portfolio.

Niestety, na każdego 10-pakowacza przypada mnóstwo strat gdzie indziej. Mówiąc prościej, chociaż wybory pojedynczych akcji mogą być satysfakcjonujące, mogą być również bardzo ryzykowne. I to nie obejmuje zmienności. Netflix odnotował solidne zarobki 22 kwietnia i w rezultacie osiągnął nowy rekord wszechczasów w sesji po godzinach. Chociaż teraz łatwo jest świętować wielki ruch, ilu inwestorów zostało wyrzuconych z Netflix, gdy kilka lat temu akcje spadły od szczytu do dołka o ponad 80%?

Chodzi o to, że kompletacja pojedynczych zapasów może być trudna. Nawet dla inwestorów, którym się to spodoba, może być miejsce na kilka podstawowych udziałów w ETF. Przyjrzyjmy się bliżej funduszowi ETF QQQ.

Co składa się na ETF QQQ?Kupno ETF Invesco QQQ to w zasadzie kupno FAANG + M. Innymi słowy, inwestorzy uzyskają dużą ekspozycję na akcje spółek o dużej kapitalizacji dzięki temu funduszowi. Ten nóż może jednak ciąć w obie strony.

Załóżmy, że ktoś wybiera pojedyncze akcje firm Microsoft (NASDAQ: MSFT ) Apple (NASDAQ: AAPL ) Amazon (NASDAQ: AMZN ) Facebook (NASDAQ: FB ) i Alphabet (NASDAQ: GOOGL , NASDAQ: GOOG ). Powinni wiedzieć, że te akcje stanowią pięć największych zasobów akcji tej funduszu ETF.

Innymi słowy, inwestorzy, którzy zajmują długie pozycje na tych akcjach, nie powinni traktować ETF QQQ jako środka dywersyfikacji, ponieważ nie dostaną zbyt wiele. Nie oznacza to jednak, że indywidualni właściciele tych akcji nie mają pożytku z ETF. Również dla tej grupy może służyć jako świetny żywopłot ze względu na duże obciążenie największych gospodarstw.

Ponadto inwestorzy, którzy są od dawna akcjami spoza FAANG + M i szukają dywersyfikacji ukierunkowanej na technologię, powinni rozważyć ETF. QQQ daje inwestorom ekspozycję nie tylko na powyższe akcje, ale także na wiele świeckich trendów w technologii. Rzeczy takie jak wyszukiwanie online, strumieniowe przesyłanie wideo, handel elektroniczny, przetwarzanie w chmurze, media społecznościowe i reklama cyfrowa.

Apple i Microsoft to dwa największe udziały, które stanowią nieco ponad 23% funduszu. Amazon zajmuje 9,6%, a Google (uwzględniając obie klasy akcji) 7,9%. Facebook siedzi pod adresem

4%. Pomiędzy tymi pięcioma mówimy o 44% ogólnej wagi.

Poza tymi nazwami pierwszą dziesiątkę zamykają Intel (NASDAQ: INTC ) PepsiCo (NYSE: PEP ) Cisco (NASDAQ: CSCO ) i Netflix.

Wszystko o wydajnościMówiąc prościej, ten jest zwycięzcą. QQQ ETF wzrósł w ciągu 10 z ostatnich 11 lat. Samotny „słabszy rok w tym okresie nadszedł w 2018 roku, w którym akcje spadły o mniej niż jeden procent.

Krytycy powiedzą, że asortyment jest selekcjonowany, argumentując, że omija Wielką Recesję. A co powiesz na to: ETF jest wyższy o 15 z ostatnich 17 lat. W 2008 r. ETF spadł o 42%, po czym odbił się o 54% w 2009 i w pełni odzyskał wszystkie te straty do czasu, gdy 2010 znalazł się w księgach.

Jak to się ma do S&P 500 ? Zaskakujące jest, że zmienność nie była tak ekstremalna, jak mogłoby się wydawać.

Podczas gdy QQQ spadł o 42% w 2008 r., Było to tylko nieznacznie gorsze niż 38,5% spadek S&P 500. Jednak odbicia były znacznie inne. Indeks S&P 500 odbił się tylko o 23,5% w 2009 roku, a także pokonał dołek z 2008 roku – coś, czego QQQ nigdy nie osiągnął, osiągając w tym roku ponad 50% wzrost. Co więcej, podczas gdy QQQ zrekompensowało wszystkie straty z 2008 roku do końca 2010 roku, zajęło to S&P 500 do 2013 roku.

Nie ma znaczenia, czy mówimy o krótkich czy długich ramach czasowych. Od początku kwartał kwartał kwartału pozostał praktycznie bez zmian, spadając o około 0,83% w porównaniu ze spadkiem S&P 500 o 13,2%. W ciągu ostatniego roku QQQ wzrósł o 12,3% w porównaniu z 3,6% spadkiem w przypadku indeksu S&P 500. Z biegiem czasu wyniki te stają się po prostu wyraźniejsze. Na przykład, QQQ ETF wzrósł o 91% w ciągu ostatnich pięciu lat, podczas gdy S&P 500 tylko o 32,5%. W ciągu ostatniej dekady wyniki kształtują się odpowiednio na poziomie 317% w porównaniu z 127%.

Ostatecznie liczby nie kłamią. Invesco QQQ to solidny podstawowy pakiet akcji dla inwestorów, niezależnie od tego, czy preferują ekspozycję na szeroki rynek, czy też wybór pojedynczych akcji.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy