Dlaczego PNC sprzedaje swoje udziały w BlackRock

17 lutego 2021
Category: Zwłaszcza Jeśli

Wielu twierdzi, że bank może chcieć dokonać dużego przejęcia, podobnego do tego, którego dokonał w 2008 roku.

PNC Financial Services Group (NYSE: PNC), spółka holdingowa PNC Bank, znalazła się na pierwszych stronach gazet, ogłaszając zamiar sprzedaży około 17 miliardów dolarów udziałów w BlackRock (NYSE: BLK), największym na świecie zarządzającym aktywami. Bank, który ma aktywa o wartości 412 miliardów dolarów, przeprowadzi sprzedaż swoich 34,8 miliona akcji zwykłych i uprzywilejowanych BlackRock (22,4% własności) w drodze oferty imiennej i odkupu. BlackRock zgodził się odkupić swoje akcje o wartości 1,1 miliarda dolarów od PNC po zakończeniu oferty.

Sprzedaż zakończy historyczną współpracę między PNC i BlackRock, która rozpoczęła się około 25 lat temu, kiedy bank kupił firmę od ówczesnego lidera Blackstone Group, Steve’a Schwarzmana. Umowa, która doda dużo gotówki do kasy PNC, ma miejsce w niepewnym czasie, ponieważ banki przygotowują się na straty kredytowe z powodu pandemii koronawirusa. Pytanie brzmi, jaki jest plan PNC na nowy stos gotówki? Czy dodaje do funduszu na deszczowy dzień, czy myśli bardziej oportunistycznie?

Źródło obrazu: Getty Images

Większość postrzega ten ruch jako oportunistyczny

Jeśli wierzyć słowom dyrektorów banków i analityków, wydaje się, że bank szykuje się do dużego ruchu, być może przejęcia.

„Jako dobrzy zarządcy kapitału akcyjnego, konsekwentnie analizowaliśmy opcje odblokowania wartości naszej inwestycji – powiedział w oświadczeniu prezes i dyrektor generalny PNC William S. Demchak. Co więcej, Demchak powiedział: „Uważamy, że teraz jest odpowiedni czas, aby to zrobić, osiągając znaczny zwrot z naszej inwestycji, znacząco poprawiając nasz i tak już silny bilans i płynność oraz pozostawiając PNC w bardzo dobrej pozycji, aby wykorzystać potencjalne możliwości inwestycyjne historia pokazała, że ​​może pojawić się na zaburzonych rynkach .

Kyle Sanders, analityk w Edward Jones, powiedział Bloombergowi, że ruch w tej chwili byłby zgodny z wcześniejszym zachowaniem PNC. „Sprzedaż akcji BlackRock prawdopodobnie sygnalizuje, że PNC zamierza zawrzeć sporą transakcję w okresie zakłóceń na rynku – powiedział.

W 2008 roku, w środku Wielkiej Recesji, PNC przejęło National City Corp. w transakcji wartej nieco ponad 5 miliardów dolarów. National City należało do szeregu banków, które sprzedały się po tym, jak wpadły w kłopoty z kredytami hipotecznymi subprime, i organy regulacyjne nie zaoferowały im możliwości regresu. Biuro Kontrolera Waluty powiedziało wówczas National City, że nie otrzyma żadnego kapitału z rządowego pakietu ratunkowego. Według The Wall Street Journal, PNC kupiło National City za 7 miliardów dolarów mniej niż namacalna wartość księgowa National City .

W 2012 roku PNC wykonało kolejny duży ruch, nabywając RBC Bank, amerykańską spółkę zależną Royal Bank of Canada , za 3,45 miliarda dolarów, ale od tego czasu dokonał tylko kilku mniejszych zakupów bardziej ukierunkowanych firm na rynkach kapitałowych i firmach finansujących sprzęt.

Jak radzi sobie PNC podczas pandemii koronawirusa?

Wszystkie banki borykają się w tej chwili z problemami związanymi z pozostaniem w domu i utrzymaniem dystansu w wyniku pandemii koronawirusa, które utrudniły wielu kredytobiorcom spłatę kredytów. W pierwszym kwartale roku PNC odnotowało 28% spadek zysków w ujęciu rocznym.

Bank odnotował również rezerwę kredytową w wysokości 914 mln USD, która jest rezerwą banków gotówkowych na pokrycie potencjalnych strat kredytowych. To prawie pięć razy więcej niż 189 milionów dolarów kredytu, które bank zaciągnął w pierwszym kwartale 2019 roku. PNC ma około 19,3 miliardów dolarów z 265 miliardów dolarów wszystkich kredytów wystawionych na branże dotknięte wirusem, takie jak restauracje, handel detaliczny, rejsy wycieczkowe i m.in. placówki służby zdrowia. Bank ma kolejne 4,6 miliarda dolarów zadłużonych kredytów w przemyśle naftowym i gazowym.

Wydaje się jednak, że bank ma przyzwoitą pozycję z punktu widzenia płynności. Współczynnik kapitału podstawowego Tier 1 (CET1), będący miarą kapitału podstawowego do aktywów ważonych ryzykiem, zakończył pierwszy kwartał na poziomie 9,4%. Bank musi jedynie utrzymać 7% CET1, aby uniknąć regulacyjnych ograniczeń dotyczących dystrybucji kapitału. Dyrektor finansowy Robert Reilly powiedział podczas niedawnego wezwania do banku w sprawie wyników finansowych, że uważa, że ​​bank może utrzymać swoją normalną dywidendę przez cały rok w „skrajnie niekorzystnym scenariuszu. Reilly powiedział również, że bank ma około 140 miliardów dolarów łatwo dostępnej płynności z różnych źródeł.

Uważaj na przejęcie

Biorąc pod uwagę przejęcie National City w 2008 roku, nie zdziw się, jeśli PNC zrobi kolejny krok, zwłaszcza jeśli niektóre banki borykają się z poważnymi trudnościami finansowymi. Ale nawet jeśli sytuacja gospodarcza nie ulegnie pogorszeniu, bank nadal może szukać możliwości przejęcia. W końcu przed uderzeniem koronawirusa BB&T i SunTrust właśnie zakończyły swoją przełomową fuzję pod koniec 2019 roku, aby stworzyć Truist Financial (NYSE: TFC) z aktywami o wartości ponad 463 miliardów dolarów. Wielu uważało, że transakcja wywoła falę fuzji większych banków regionalnych.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy