Co zrobić, jeśli Twoje karty kredytowe zostaną zgubione lub skradzione

17 lutego 2021

Sięgasz po kartę kredytową, a jej tam nie ma! Nie panikuj: Twoje straty są ograniczone niezależnie od tego, czy karta wypadła z kieszeni, czy została skradziona przez złodzieja. Jesteś również chroniony, jeśli numer Twojej karty kredytowej został użyty bez Twojej zgody przez telefon, Internet lub pocztą. Jeśli Twoja karta kredytowa jest używana nielegalnie, Twoja odpowiedzialność jest ograniczona do maksymalnie 50 USD. Chociaż karty debetowe podlegają innym przepisom federalnym, w większości przypadków maksymalna odpowiedzialność jest nadal ograniczona. O ile w odpowiednim czasie poinformujesz bank o zagubionej karcie, Twoja odpowiedzialność za nieautoryzowane użycie jest zazwyczaj ograniczona do 50 USD. Jednak kwota ta może wzrosnąć, jeśli będziesz zwlekać z powiadomieniem banku o zagubionej karcie.

Kroki, które należy podjąć w przypadku zgubienia lub kradzieży karty kredytowej:
 • Zadzwoń natychmiast do wydawcy karty: Większość firm obsługujących karty zapewnia całodobową obsługę klienta w takich sytuacjach awaryjnych, ale musisz znać numer. Jeśli Twoja karta została skradziona, nie będziesz mógł jej odwrócić i wybrać bezpłatnego numeru wydrukowanego na odwrocie. Ważne jest, aby przechowywać te informacje w bezpiecznym miejscu. Podczas rozmowy będziesz musiał podać numer konta, więc upewnij się, że zapisałeś również te informacje.
 • Dalsze przesłanie listu: Wielu wydawców kart wymaga, abyś przesłał list po rozmowie telefonicznej. List ten powinien zawierać Twoje imię i nazwisko oraz numer konta, datę, kiedy zdałeś sobie sprawę, że zaginęła Twoja karta lub odkryłeś nieautoryzowane obciążenia na wyciągu oraz datę pierwszego zgłoszenia straty. Zapisz nazwisko przedstawiciela obsługi klienta, który przyjmuje raport telefoniczny i dołącz je również do listu.Nie używaj swojego konta: Większość wydawców kart zamrozi Twoje konto karty kredytowej, gdy tylko zgłosisz zgubienie lub kradzież numeru karty lub konta, aby zapobiec dalszej utracie. Oznacza to, że Ty (i każdy inny, kto jest wymieniony jako autoryzowany użytkownik) nie będziecie mogli korzystać z konta. Wydawca karty zwykle natychmiast wydaje nową kartę i numer konta.Jaka jest Twoja odpowiedzialność w przypadku zgubienia lub kradzieży karty kredytowej?Jeśli zgłosisz stratę przed użyciem karty, nie ponosisz żadnej odpowiedzialności za nieautoryzowane obciążenia. Jeśli Twoje karty zostaną użyte, zanim zgłosisz ich zaginięcie, najwyższa kwota, jaką będziesz winien, to 50 USD za kartę. Nigdy nie będziesz winien więcej niż 50 $, nawet jeśli złodziej użyje Twojej karty w bankomacie, aby uzyskać dostęp do Twojej zaliczki gotówkowej.

  Jeśli odkryjesz, że znajomy lub członek rodziny ukradł Twoją kartę, masz wybór. Zgłoszenie skradzionej karty ogranicza Twoją odpowiedzialność do 50 USD, ale może oznaczać zidentyfikowanie znajomego lub członka rodziny jako złodzieja, ponieważ musisz podać wszelkie informacje niezbędne do pomocy wystawcy karty w dochodzeniu w sprawie szkody. Możesz zdecydować, że lepiej zapłacić za nieautoryzowane zarzuty, niż karać przyjaciela lub członka rodziny.

  Co należy zrobić, jeśli brakuje karty bankomatowej lub debetowej?

  1. Poinformuj swój bank: Jeśli odkryjesz, że Twój bankomat lub karta debetowa została zgubiona lub skradziona, lub jeśli zauważysz nieautoryzowane transakcje na wyciągu bankowym, natychmiast powiadom bank. Najpierw powinieneś zadzwonić do swojego banku, ponieważ jest to najszybszy sposób, aby to powiadomić. Powinieneś jednak wysłać pismo, aby mieć zapis swojego zawiadomienia.
  2. Przestań używać karty: podobnie jak w przypadku karty kredytowej, większość banków dezaktywuje Twoją kartę bankomatową lub debetową, gdy tylko zgłosisz jej zaginięcie, aby zapobiec dalszym stratom. Na ogół natychmiast wydadzą ci nową kartę.Jaka jest Twoja odpowiedzialność za zgubioną lub skradzioną kartę bankomatową lub debetową?Twoja odpowiedzialność za nieautoryzowane transakcje przy użyciu bankomatu lub karty debetowej zależy od tego, jak szybko powiadomisz bank o stracie. Wytyczne dotyczące określenia odpowiedzialności są następujące:

   • Nieautoryzowane użycie karty
   • W ciągu dwóch dni od wykrycia braku kartyPonad dwa dni od wykrycia zaginięcia karty, ale mniej niż 60 dni po nieautoryzowanych transakcjach pojawia się na wyciągu bankowymPonad 60 dni po nieautoryzowanych transakcjach pojawi się na wyciągu bankowymNieautoryzowane użycie numeru konta bez faktycznej karty Dopóki twoja odpowiedzialność jest ograniczona, po co zawracać sobie głowę ochroną swoich kart?

    Na ogół nie płacisz za nieautoryzowane użycie swoich kart kredytowych lub debetowych, a złodzieje kart kredytowych są rzadko łapani, więc kto zostaje z torbą? W większości przypadków wydawcy kart są skazani na stratę. Albo czy oni? Firmy obsługujące karty kredytowe są zwykle dość dochodowe, mimo że ponoszą duże straty w wyniku kradzieży kart kredytowych. To naprawdę oznacza, że ​​wydawcy kart przerzucają swoje straty na Ciebie w postaci wyższych stóp procentowych i opłat.

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy