Bitcoin: Jak określana jest wartość?

17 lutego 2021
Category: Dzięki Czemu

Spis treści

 • Co decyduje o wartości Bitcoin?
 • Końcowe przemyśleniaW ciągu ostatnich kilku lat pojawiła się szeroka gama walut cyfrowych, takich jak BitCoin, LiteCoin, PeerCoin, AuroraCoin, DogeCoin i Ripple. Najważniejszym z nich jest BitCoin, zarówno pod względem imponującego rozwoju cen, jak i kapitalizacji rynkowej.

  BitCoin to system płatności peer-to-peer stworzony w 2009 roku. Jest to pierwsza cyfrowa waluta typu open source, a BitCoin jest zarządzany przez algorytm oprogramowania open source, który wykorzystuje globalną sieć internetową zarówno do tworzenia BitCoinów, jak i do nagrywania i zweryfikować transakcje.

  W porównaniu ze standardową walutą fiducjarną, taką jak dolary lub euro, kluczową cechą wyróżniającą BitCoin jest to, że liczba jednostek w obiegu nie jest kontrolowana przez osobę, grupę, firmę, organ centralny lub rząd, ale algorytm oprogramowania kontroluje ilość wyemitowanych bitcoinów.

  BitCoinów można używać do kupowania towarów lub usług na całym świecie, pod warunkiem, że partnerzy transakcji akceptują BitCoin jako środek płatności. Transakcja oznacza, że ​​właściciele BitCoinów przenoszą własność pewnej liczby BitCoinów w zamian za towary i usługi. Coraz więcej firm akceptuje BitCoiny jako płatności za swoje towary i usługi. BitCoiny można również wymieniać na inne waluty.

  Podsumowując, BitCoin to kryptowaluta bez wartości wewnętrznej. W przeciwieństwie do standardowych walut fiducjarnych wspieranych przez rząd, np. Dolara, euro, BitCoin jest rozwijany poza podstawową gospodarką lub instytucją emitującą, co oznacza, że ​​nie ma podstaw makroekonomicznych, które determinowałyby kształtowanie się ceny.

  Bitcoin z pewnością wygląda jak bańka. Po pierwsze, jest taki wykres:

  Bańka jest tworzona przez wzrost cen aktywów nieuzasadniony podstawami aktywów, istnieje niepokojąca rzeczywistość, że ten konkretny składnik aktywów nie ma podstaw. Oznacza to, że nie ma strumienia dochodów ani gromadzenia aktywów związanych z posiadaniem Bitcoina. Bitcoiny nie mają żadnej wewnętrznej wartości.

  W związku z niedawnym wzrostem popularności Bitcoin ludzie na całym świecie zaczęli zadawać takie pytania jak „Co to jest pieniądz fiducjarny? Co to jest kryptowaluta, taka jak Bitcoin? Co decyduje o wartości Bitcoina? .

  Co decyduje o wartości Bitcoin?

  Po szeroko zakrojonych badaniach tematu wyciągnięto wniosek, że istnieje 6 czynników, które określają wartość Bitcoina.

  1. Bitcoin ma wszystkie cechy złota Podobnie jak złoto, Bitcoin jest również rzadki: jego podaż jest ograniczona. Obecnie w obiegu jest nieco ponad 16,2 miliona Bitcoinów, a maksymalna kwota, jaka kiedykolwiek będzie istniała, wynosi 21 milionów. Ta czapka jest dobrze znana, dzięki czemu jej rzadkość jest przejrzysta. Podobnie jak złoto, Bitcoin jest całkowicie zamienny (jeden Bitcoin jest podobny do drugiego), jest podzielny (możesz zapłacić komuś niewielką część Bitcoina, jeśli chcesz) i łatwy do zweryfikowania (poprzez Blockchain). Obecnie tysiące sprzedawców na całym świecie akceptują Bitcoin jako środek płatniczy, co potwierdza jego rosnącą użyteczność. Obecnie ma wartość nie tylko jako system płatności, ale także jako klasa aktywów (magazyn bogactwa).

   1. Popyt i podaż Jednym z kluczowych czynników wpływających na cenę BitCoinów jest interakcja między podażą i popytem na BitCoin na rynku BitCoin. Popyt na BitCoin wynika przede wszystkim z jego wartości jako środka wymiany (tj. Przez wartość w przyszłej wymianie). Podaż jest zapewniana przez zapasy BitCoinów w obiegu, które są publicznie znane i z góry określone w dłuższej perspektywie.

    Istnieją agregatory, takie jak CoinDesk, które sprawdzają, co dzieje się na wielu giełdach, a następnie uśredniają je, aby uzyskać liczbę. Każda giełda może pokazywać nieco inną kwotę, w zależności od ostatniej ceny transakcji, podczas gdy miejsce takie jak CoinDesk szuka wielu źródeł.

    1. Wartość sieciowa Sieć Bitcoin jest zdecentralizowaną siecią peer-to-peer, która w idealnym przypadku jest zarówno rozproszona, jak i zróżnicowana. Umożliwia także użytkownikom omijanie pośredników i swobodny handel. Im szerzej rozmieszczone są węzły peer-to-peer, tym bardziej zdecentralizowana jest sieć. Im bardziej zróżnicowane (niepodobne) są węzły, tym szersza reprezentacja w sieci, a przez to bardziej odporna i bezpieczna. Protokół Bitcoin został zaprojektowany w celu poszukiwania konsensusu między węzłami, a większa decentralizacja oznacza zdrowszą i solidniejszą sieć. Wszystkie te czynniki składają się na bardziej wartościowy łańcuch bloków.

     1. Rozproszona i zdecentralizowana sieć węzłów P2P Do tego momentu w historii Bitcoin jest najbardziej rozproszonym i zdecentralizowanym projektem na świecie. Istnieje ponad 20 tysięcy komputerów lub węzłów chroniących sieć, w której utrzymują niezależną kopię łańcucha blokowego lub księgi Bitcoin, tak aby nikt nie był w stanie podwoić swoich funduszy. Ponieważ Bitcoin jest zdecentralizowany za pośrednictwem rozproszonej sieci peer-to-peer, nie ma centralnego serwera, od którego zależy istnienie protokołu Bitcoin. Podobnie jak BitTorrent, Bitcoin jest zatem odporny na cenzurę – nie można go zamknąć. Ten aspekt Bitcoin jest krytyczny, ponieważ oznacza, że ​​dalsze korzystanie z Bitcoin nie podlega zatwierdzeniu, opinii ani działaniu żadnego zewnętrznego organu. Bycie odporną na cenzurę alternatywą dla oficjalnych walut i systemów płatności sprawia, że ​​Bitcoin jest nieodwracalną, przełomową technologią.

      1. Prawo Roberta Metcalfe’a Zgodnie z prawem Metcalfe’a wartość sieci telekomunikacyjnej jest proporcjonalna do kwadratu liczby podłączonych użytkowników systemu. Jest to inna nazwa wartości sieciowej, o której mówiliśmy w sekcji 3.

       Dodatkowo, amerykański nadawca telewizyjny Max Keizer twierdzi, że jednym z powodów wzrostu cen Bitcoina jest to, że jest on doskonałą alternatywą dla tradycyjnych systemów finansowych, z których korzystają banki i inne instytucje finansowe. Ponadto Keizer twierdzi, że wartość Bitcoina wywodzi się z „ich prawa, które twierdzi, że złe pieniądze raczej doprowadzą dobre pieniądze do premii niż wypychają je z obiegu. To jest powód, dla którego w wielu krajach wartość Bitcoina jest znacznie wyższa w przypadku premii, niższa niż złe pieniądze w tym kraju.

       1. Wsparcie dla inteligentnych kontraktów Na początku wartość Bitcoina była w centach. W miarę upływu czasu coraz więcej osób codziennie zagląda do protokołu Bitcoin i wymyśla nowe wynalazki i różne rozwiązania.

        Blockchain Bitcoin nie jest znany ze swojej zdolności do obsługi inteligentnych kontraktów. W rzeczywistości większość programistów tworzących inteligentne kontrakty używa innego łańcucha bloków, takiego jak Ethereum. Ale prawda jest taka, że ​​protokół Bitcoin można wykorzystać do tworzenia inteligentnych kontraktów.

        Inteligentna umowa to umowa, która może być egzekwowana za pomocą łańcucha bloków. Zamiast polegać na zaufaniu lub ramach prawnych w celu zapewnienia, że ​​każda ze stron, która zawiera umowę, będzie przestrzegać jej warunków, możesz użyć łańcucha bloków do stworzenia umowy, która jest automatycznie egzekwowana między dwiema osobami w sposób zdecentralizowany.

        Bitcoin obsługuje niektóre podstawowe inteligentne kontrakty, takie jak:

        • Hashed Timelock Contracts (HTLC)
        • Chanelling ContractsKontrakty z wieloma sygnaturami

         powrót do menu ↑

         Końcowe przemyślenia

         Szacowanie wartości Bitcoin w walutach fiducjarnych, takich jak USD, EUR lub GBP, nie jest dobrym sposobem, ponieważ nie ma obecnego modelu pomiaru tego.

         Jednak ze względu na liczne wydarzenia związane z Bitcoinem, cena Bitcoina będzie znacznie wyższa. Możesz spodziewać się zmian, takich jak:

         – Lightning Networks do obniżania opłat i dokonywania transakcji;

         – ETFy do uruchomienia dla Bitcoin;

         – Handel na rynku kontraktów terminowych;

         – RSK, inteligentny kontrakt umożliwiający projekt na Bitcoin;

         – Fundusze hedgingowe Crypto z 2018 roku.

         Wartość Bitcoina nie może zostać zredukowana do jednego elementu lub funkcji. Wiele aspektów kryptowaluty przyczynia się do jej użyteczności i oferuje korzyści, które przewyższają tradycyjne pieniądze papierowe i obciążone systemy. Jako zdecentralizowana sieć z księgą opartą na konsensusie, łańcuch bloków Bitcoin ma funkcje, które są innowacyjne i zachęcają do dalszych innowacji. Model oprogramowania Open Source firmy Bitcoin ułatwia dodawanie i ulepszanie.

         Jeśli coś jest zarówno użyteczne, jak i rzadkie, będzie wymagało wartości i ceny. Bitcoin jest zarówno użyteczny, jak i rzadki, więc ma wartość i cenę, określone przez podaż i popyt.

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy